Багато підприємців-початківців і бізнесменів при плануванні юридичної легалізації свого бізнесу задаються цілком закономірним питанням: що нам необхідно відкривати: підприємця чи підприємство? Статус приватного підприємця (ПП, ФОП, ФОП, СПД) буде достатньо, якщо Ваші майбутні покупці або споживачі Вашої послуги - це населення, тобто. кінцеві споживачі, яким байдуже, хто Ви - підприємець чи підприємство (юридична особа). Такий статус обирають, якщо діяльність не є специфічною або не врегульовано спеціальним законодавством. Наприклад, такий статус підійде для торгівлі широким спектром товарів, надання послуг контрагентам, для яких ваш статус не має значення. Такими може бути населення, інші приватні підприємці, деякі юридичних. Так само такий вид організації бізнесу підійде для тих, хто не хоче пускати когось іншого у свій бізнес і при цьому ділити його на "частки", для тих, хто не хоче вести складну бухгалтерію юридичної особи та звітувати значно частіше, ніж звітують підприємства. Але слід пам'ятати, що відповідальність перед контрагентами та партнерами у приватного підприємця поширюється на все його майно.
Не підійде статус підприємця для того, хто захоче працювати з великими підприємствами та державними структурами. Як правило, вони не хочуть працювати з підприємцями. Пояснюється це просто: у 99% випадків приватні підприємці – це суб'єкти підприємництва на спрощеній системі, не платники ПДВ. Отже, контрагенти таких підприємців не матимуть права на отримання податкового кредиту. Звичайно, все наведене вище не претендує на абсолютну істину, з кожного правила є винятки, і можливо Вам, як приватному підприємцю, вдасться "проштовхнути" свої контракти з контрагентами-заводами або державними структурами. Але розглядати такі випадки в масовому порядку не доводиться, якщо вони й трапляються, то відбувається це, як правило, з невеликими сумами і не часто. Винятком із цього правила може бути, мабуть, два випадки: якщо має місце корупційна складова, або якщо ви виступаєте на ринку з настільки унікальним товаром, роботою, послугою, що втрати від роботи з вами, як із підприємцем настільки малі порівняно з вигодами, що ними можна знехтувати.
Статус юридичної особи необхідний, якщо передбачаються значні обороти, робота з іноземними партнерами, з державними структурами, якщо є кілька партнерів, які готові об'єднати свої можливості задля досягнення загального результату, якщо Ваші контрагенти не бажають працювати з підприємцем, якщо є бажання мінімізувати ризики від індивідуальної підприємницької діяльності тощо. Наприклад, приватному підприємцю єдиному податку неможливо надавати професійні послуги над ринком цінних паперів, як і надавати банківські послуги, послуги ломбардів тощо. Існує спеціальне законодавство та профільні закони для кожного такого окремого суб'єкта. Тому, якщо є сумніви щодо правильності вибору організаційно-правової форми бізнесу, необхідна професійна консультація та допомога юриста чи адвоката, який спеціалізується на цій тематиці.